УВОДНИ ДУМИ

Брой 16/2024

Брой 16 на Медиалог съдържа доклади от IХ национална научна конференция на катедра „Радио и телевизия“ с тема „Нови идеи в медийните изследвания“. Конференцията се проведе в Банско между 27 и 29 септември 2024 г.

В конференцията, освен преподаватели и докторанти от катедра „Радио и телевизия“, участваха също така колеги от други катедри на ФЖМК, от други факултети на СУ „Св. Охридски“, както и от Нов Български университет и БАН. Аналогично на предишни издания на този форум, организаторите продължиха с усилията да привличат широк кръг от утвърдени изследователи и млади учени.

Темата „Нови идеи в медийните изследвания“ е инспирирана от изключително бързите и мащабни промени в медийната сфера, на които сме свидетели през последните няколко години. Авторите, представени в този брой, се насочват основно именно към подобни горещи проблеми: протестната култура, дигиталният активизъм и медиите (Валентина Георгиева и Емил Енев); смартфоните и производството на журналистическо съдържание (Николай Колев); ролята на подкастите и ефектите от все по-размиващите се граници между PR, маркетинг и реклама (Виктор Чулев и Петя Александрова); изчезването за политическата сатира в предизборния радиоефир (Лора Търколева); предизвикателствата пред медийното отразяване на военния конфликт в ивицата Газа (Йосиф Аструков и Джулия Кирилова).

Медийните и комуникационни изследвания преминават през период на спешна необходимост да отговорят на динамиката на технологичните промени. От бързината и адекватността на този отговор до голяма степен ще зависят и политиките, които предстои да бъдат разгърнати на различни нива: регулация и саморегулация, медийна етика, принципи на модериране на съдържание онлайн, изкуствен интелект и др.

В брой 16 на Медиалог продължава традицията за публикуване на научни рецензии за важни книги, издадени наскоро. В редакцията смятаме, че научното рецензиране е незаменимо средство за поддържане на автономността на изследователското поле. В броя са представени рецензии за следните книги: Free to Hate. How Media Liberalization Enabled Right-Wing Populism in Post-1989 Bulgaria от Мартин Маринос (рецензия на Орлин Спасов); Kicked a Building Lately? Архитектурна критика след дигиталната революция от Анета Василева (рецензент Жана Попова); Фотографията като… от Йосиф Аструков (рецензент Петя Александрова); колективната монография Процесуален подход в образованието. Развиване на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование. Теория и практика (рецензия от Светлана Александрова).

В броя е представен и отзив за международната научна конференция Поп-култура, поп-политика, проведена на 4 и 5 октомври във ФЖМК на Софийския университет и посветена на паметта на Ивайло Дичев (автор на отзива е Ния Нейкова). Този голям форум обедини колеги, докторанти, съмишленици и приятели на Ивайло Дичев, както и много участници, които не са били пряко свързани с него, но са били въвлечени в широката му сфера на влияние и впечатлени от ярката му фигура на учен и публичен интелектуалец.

И в този брой политиката на Медиалог остава свързана с интердисциплинарността в подходите и с избора на теми, които не предполагат самоцелен анализ заради самия анализ. Луксът на анализите без пряка връзка с обществените проблеми, характерен за периоди, в които дълго липсват кардинални промени, вече е отживелица.

Конференцията и настоящият брой на Медиалог са резултат от проект на катедра „Радио и телевизия“, подкрепен по НИС на СУ „Св. Кл. Охридски“. Изпълнител на проекта е Вяра Ангелова.

Орлин Спасов