ЗА АВТОРИТЕ В БРОЯ

Валентина Георгиева е доцент по културология във Философски факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“. Научните ѝ интереси са в областта на изследванията на социалните движения и има редица публикации посветени на протестните движения в България през последните две десетилетия, сред които монографията „Множества на несъгласните“ публикувана през 2017 г.

Виктор Чулев е докторант в програма „Медии и комуникации – Електронни медии“ във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийски университет „Св. Климент Охридски“. В момента подготвя дисертационен труд на тема „Диалогът в подкастите за кино: Звукови истории за творческия процес и културната памет“.

Джулия Кирилова е докторантка в катедра „История и теория на журналистиката във Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски“. Завършила е бакалавърска програма по Журналистика, а също така и магистърски програми по „Близкоизточни изследвания“ и „Дипломация и разузнаване на Балканите“. Работи като експерт в Министерство на външните работи на Република България в дирекция „Близък изток и Африка“.

Жана Попова е доцент във ФЖМК, СУ „Св. Кл. Охридски“, в катедра „Радио и телевизия“. Автор е на монографиите „Диалогови модели. Между събитията и медийните образи“ (УИ „Св. Кл. Охридски“, 2013); „Жанрове и форми на телевизионното забавление“ („Полиграф ЮГ“, 2015), на глава за историята на БНТ в сборника „БНР и БНТ – между държавата и обществото 1989-2015)“ (УИ „Св. Кл. Охридски“, 2017). През 2020 г. завършва монографията „Медийните биографии на естрадните музиканти в България след 1989 г.“. Заедно с проф. дсн Снежана Попова е съставител на сборника „Въпросът за справедливостта. Съдените журналисти в България“ (УИ „Св. Кл. Охридски, 2022). Член е на редколегията на научното списание „Медиалог“ (www.medialog.bg).

Йосиф Аструков е главен асистент в сектор „Екранни изкуства” на Института за изследване на изкуствата, БАН. Режисьор, фотограф и оператор. Изследванията му са в областта на танц и видео, експериментално кино, мултимедийни представления, фотография. Автор е на книгите „VideoDance”, 2015, „Екран и сцена. Новите мултимедийни представления”, 2018, и „Фотографията като…”, 2023.

Лора Търколева е докторантка във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, в катедра „Радио и телевизия”. Завършила е „Журналистика” в същия факултет, а после и международната магистърска програма „Медии, комуникация, култура” към СУ „Св. Климент Охридски”, Европейския университет Виадрина във Франкфурт (Одер), Германия, и Университета „София Антиполис” в Ница, Франция. Лора е журналистка в програма „Хоризонт”, БНР. Научните ѝ интереси обхващат развитието на общественото радио, как то информира, образова и забавлява и кои са формите, на които журналистите залагат, за да общуват с публиките си.

Д-р Николай Валентинов Колев преподава Журналистика (Телевизия) и Комуникационен мениджмънт във Факултета по журналистика и масова комуникация, Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Има повече от 15 години опит като репортер и редактор на международни новини в телевизия. Сред изследователските му интереси са създаването на съдържание за социални мрежи, източниците на информация в съвременния нюзрум, легитимирането на гражданската журналистика и трансформацията на професионалната роля на журналиста.

Ния Нейкова е доктор по културна антропология към Университет „Жан Моне“, Сент-Етиен, Франция и Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Тя е главен асистент в Института по философия и социология, Българска академия на науките и преподава в катедра „История и теория на културата“, Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Основните ѝ изследователски интереси са в областта на социално въображаемо, медии и комуникации, младежки култури, популярна култура.

Орлин Спасов е доцент във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет и изпълнителен директор на фондация „Медийна демокрация“. Доктор е по социология. Спасов е ръководител на българския екип, осъществяващ проекта Мониторинг на медийния плурализъм, който се провежда едновременно във всички страни от ЕС под ръководството на Центъра за медиен плурализъм и медийна свобода (в Центъра за академични изследвания Робърт Шуман) към Европейския университетски институт във Флоренция.

Петя Александрова е професор и доктор на науките в Нов български университет. Работила е като редактор в националното радио и телевизия, вестник „Стандарт“, списанията „Летература“, ЛИК, „АРТизанин“. Автор е на четири монографии („Мъките на заглавието“, „Изгубени в гледането“, „Преходни истории за култура и комуникации“, „Предимства и предизвикателства на късите форми“), множество публикации в специализирания и периодичен печат, сценарии на телевизионни предавания и на документални филми.

Розмари Стателова е български музиколог и музикален критик. Била е ръководител на секция „Етномузикология“ на Института за изкуствознание към БАН. Като изследовател работи в областта на музикалното изпълнителство и на попмузиката, както и в сферата на малцинствената музика. Автор е на стотици научни студии и статии, публикувани в България, Германия, Русия, Финландия и Унгария.

Светлана Александрова е доктор по история и теория на културата и главен асистент в Института по философия и социология при БАН. Изследователските ѝ интереси са в областта на общественото мнение, културните политики, образователните политики, активното гражданство. Избрани публикации: Ченгелова, Е., Александрова, Св., Герганов, А., Иванова, Ив. 2023. Общественото мнение: същност, генезис, факторна детерминираност и интерпретации. Монография. Акад. изд. на БАН „Проф. Марин Дринов“. ISBN 978-619-245-337-4. 327 с.; Alexandrova, S. 2024. Science and Public Perceptions in the Social Media. Interactions and Perspectives. Sociological Problems, Special Edition: NETWORKS OF UNDERSTANDING: PUBLIC IMAGE(S) OF SCIENCE(S) IN THE DIGITAL AGE. ISSN 0324-1572. 134-144.