Уводни думи

Венцислав Димов

Националната научна конференция с международно участие „Медии и технологии“ на катедра „Радио и телевизия“ на ФЖМК – СУ (Пловдив, 29.09. – 01.10.2023) продължава на страниците на този 15-ти брой на „Медиалог“, който включва текстове, обединени от темата „Медии, изкуство, технологии“. Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив беше партньор в организирането и осъществяването на конференцията. Ще припомня, че заедно с активното включване в научните сесии с доклади и участия в дискусиите, колегите от Пловдивската академия обогатиха и празничните изживявания при откриването на конференцията с концерта на Трио от проф. д-р Владимир Владимиров (тамбура), доц. д-р Васил Василев (кавал), гл. ас. д-р Деница Василева (вокал).

Основният масив в настоящото издание е от научни текстове, събиращи рефлексии на отношенията между медии, технологии и изкуство. В студията „Музика, медии, технологии, интеркултурни взаимодействия: към една „медийна археология“ на съвременността“ Венцислав Димов поставя във фокуса на изследователския интерес ранните записи на военни оркестри в България, записвани и издавани от Gramophone Company през първите десетилетия на ХХ век. 

В проучването си „Слънчевите изгреви“ на фолклорната музика като „спектакъл“: преливания между фестивална сцена и телевизионен ефир“ Лозанка Пейчева разглежда връзката между фестивала „Фолклорен изгрев“ във Варна и музикалната телевизия „Сънрайз Мюзик“ и свързаните с нея дигитални платформи.

Тихомир Радев предлага в статията „Изкуственият интелект – верен помощник или ненужен инструмент в ръцете на учителя по музика“ някои неоптимистични изводи за употребата на ИИ като помощно средство в обучението по музика в българското училище.

Статията на Любомир и Иван Караджови „За полупълната и полупразната чаша или още гледни точки за медийните технологии на полуистината и полулъжата“ повдига въпроси за етиката в публичните комуникации и необходимостта специалистите по връзки с обществеността да общуват с целевите си аудитории чрез етична комуникация.

В рубриката „Научни съобщения“ Алия Хансе, която е и диригент на Академичния оперен театър, предлага статията „Академичният оперен театър към АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“. Идеи, резултати и медийни отражения“.

Рубриката „Varia“ обединява два текста на докторанти от академията, които предлагат щрихи към една малко позната у нас музикална култура. Тяндзъ Тян показва как елементи от традиционния музикален театър в Китай се вплитат в новосъздадени оригинални китайски опери, като анализира примера на арията „Омраза като планина, гняв като море“. Ли Гън се включва с текст за музикалните характеристики на фолклора на нанайците, като анализира народната песен „Планините и реките омаяха нанайците“. 

Броят предлага богата палитра от научни рефлексии върху книги, изложби и научни прояви в рубриката „Рецензии“. Ива Иванова представя монографията на Андреана Ефтимова. „Твърдят запознати. Езикови маркери за (не)достоверност на медийния текст“ като нов поглед към темата за достоверността на информацията в медийния текст. Волен Чилов рецензира Кръгла маса „Медии и малцинства“, като дискусия за състоянието на медиите на етническите общности в България. Елизавета Боева представя свои мисли за изложбата на Ангел Коцев „Тишина – равновесие между чувствата и разума“.

Броят завършва с мозайка от текстове и образи, отразяващи съвместна изложба „Двоица“ на Венцислав Димов и Орлин Спасов, преподаватели от катедра „Радио и телевизия“ на ФЖМК и част от екипа на „Медиалог“. Орлин Спасов и Венцислав Димов представят изложбата и нейните автори с текста „Пресечни точки“ и избрани изображения на свои работи. Георги Лозанов публикува словото си при откриване на изложбата. Двамата автори се провокират взаимно с интервюта, в които откровено разкриват артистичните си безпокойства.